Для абітурієнтів із ТОТ і небезпечних територій, які хочуть вступити в українські заклади вищої освіти у 2025 році, діє спрощена процедура вступу, а також виділені окремі бюджетні місця.
Як вступити абітурієнту, який має український атестат
Абітурієнтам, які планують вступати за співбесідою, потрібно зробити наступні дії:
Починаючи з 1 липня зареєструвати електронний кабінет вступника.
Подати до приймальної комісії будь-якого закладу вищої освіти документи, які містять відомості про реєстрацію місця проживання особи на відповідній території (наприклад, витяг з реєстру територіальної громади (або Витяг з єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання). Деякі університети дозволяють подати документи про пільгу онлайн — уважно перевірте вимоги на сайті обраного вишу або зв’яжіться із ним для уточнення інформації.
У період 3–10 липня зареєструватися на співбесіду.
З 11 до 19 липня пройти співбесіду.
З 19 липня подати заяву на вступ, відмічаючи в кожній заяві право на пільгу.
До 8 серпня підтвердити вибір місця навчання та до 10 серпня подати документи до вишу.
Як вступити абітурієнту з ТОТ, який не має атестата
Інструкцію зі вступу створила благодійна організація «Схід СОС». Отже, необхідно:
Освітні центри для вступників із ТОТ працюють з 1 червня до 30 вересня. Але абітурієнтам, які хочуть скористатися правом вступу на бюджет за співбесідою, потрібно зареєструватися на співбесіду з 3 липня по 10 липня та подати заяви на вступ з 19 по 31 липня.
Освітні центри допомагають вступникам з тимчасово окупованої території АР Крим і міста Севастополя або частин Луганської, Донецької, Харківської, Запорізької та Херсонської областей.
Які документи потрібно подати до освітнього центру:
Вступники, які не можуть особисто подати заяви та оригінали документів, можуть зробити це дистанційно. Але оригінали документів потрібно подати до приймальної комісії протягом 3 місяців від початку навчання, інакше студента відрахують.
Детальні інструкції для вступників з тимчасово окупованих територій дивіться на сайті благодійної організації «Схід СОС».
Вступники можуть розраховувати на особливі умови прийому у заклади вищої, фахової передвищої та професійної освіти України.
В межах встановлених квот (квота-2) відповідно до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2024 році та Наказу МОН №271.
Квота-2 передбачає бюджетні місця, може бути використана для прийому вступників із тимчасово окупованих територій (далі ТОТ) або населених пунктів, віднесених до територій активних бойових дій.
Важливо: вступ також можливий на загальних умовах.
Хто може вступати за квотою-2?
Заявники, місце проживання яких підтверджено
(задекларовано, зареєстровано тощо)
на ТОТ станом на 24 лютого 2022 року
у населених пунктах, віднесених до територій ведення активних бойових дій* станом на 1 липня 2024 року
у населених пунктах, тимчасова окупація яких завершилася після 1 січня 2024 року, які перебувають на ній або здійснили внутрішнє переміщення в календарний рік вступу
на ТОТ Автономної Республіки Крим і міста Севастополь за умови здобутої після 20 лютого 2014 року базової середньої або повної загальної середньої освіти
*Згідно з Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 (періодично оновлюється).
Заявники мають право на
Проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації
Прийом до закладів освіти для здобуття вищої або фахової передвищої освіти (на конкурсних засадах і в межах квот) за результатами вступних випробувань або національного мультипредметного тесту (далі НМТ), зовнішнього незалежного оцінювання (за вибором заявника/ці)
Отримання документа державного зразка про базову середню або повну загальну середню освіту
Прийом до закладів освіти для здобуття професійної (професійно-технічної) освіти
Важливо: подача документів і проведення оцінювання можуть здійснюватися особисто або дистанційно.
Насамперед необхідно звернутися в Освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» при вищому навчальному закладі, в який планується вступ. Центри працюють з 1 червня по 30 вересня, контакти можна знайти на сайті закладу.
Контакти та адреси освітніх центрів
Увага: до центрів можуть звертатися вступники з тимчасово окупованої території АР Крим та міста Севастополя або частин Луганської, Донецької, Харківської, Запорізької та Херсонської областей.
Випускники шкіл, які 2025 року планують вступати до закладів вищої освіти, ймовірно складатимуть тести зовнішнього незалежного оцінювання (національного мультитесту). Наразі невідомий чітко окреслений перелік предметів, які будуть входитимуть до обов'язкового предметного блоку та блоку предметів на вибір, він буде затверджений та оприлюднений пізніше.
Але, враховуючи досвід минулих років, вірогідно, що до переліку обов'язкових предметів буде включена українська мова, математика, історія України або іноземна мова, а до предметного блоку за вибором учасника ЗНО можуть увійти фізика, хімія, біологія, географія.
Розпочинати підготовку до складання важливих іспитів необхідно якомога раніше, тому майбутні учасники ЗНО (НМТ) можуть ефективно готуватися до тестування на сайті ЗНО-ОНЛАЙН.
Для комфортної підготовки до національного мультипредметного тесту на сайті ЗНО-ОНЛАЙН розміщено майже 500 варіантів тестів з усіх предметів зовнішнього оцінювання за всі роки його проведення.
Послідовне опрацювання завдань дозволить учасникам підвищити свої шанси на успішне складання іспиту.
Спосіб виконання тестових завдань на сайті максимально наближений до справжніх умов тестування, а форма надання відповідей аналогічна формі в реальних тестах, що покращує адаптацію до виконання завдань.
Після виконання кожного варіанта тесту користувачі сайту зможуть ознайомитися з правильними відповідями на всі завдання цього тесту.
Щоденне вдумливе виконання принаймні 10 тестових завдань сприятиме ґрунтовній підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання та гарантуватиме успішне складання важливого іспиту.
Для більш ґрунтовної підготовки до іспиту варто скористатися коментарями-поясненнями до тестових завдань. Ці коментарі створені провідними фахівцями з підготовки до тестування спеціально для сайту ЗНО-ОНЛАЙН.
У коментарях-поясненнях враховано потреби й типові помилки випускників, які готуються до вступних випробувань.
Кожен коментар знайомить з особливостями побудови завдання, скеровує на теоретичний матеріал, який знадобиться під час виконання, аналізує основу та варіанти відповіді, підказує логіку пошуку правильної відповіді тощо.
Фахівці з підготовки до ЗНО також діляться хитрощами та лайфхаками, що допоможуть спростити роботу над завданням і краще впоратися з подібними завданнями на справжньому ЗНО.
Користувачі сайту також мають змогу опрацьовувати на сайті ЗНО-ОНЛАЙН завдання з певного предмета, що згруповані за темами. Перелік запропонованих тем відповідає чинним програмам зовнішнього незалежного оцінювання.
Таким чином можна опрацьовувати саме ті завдання, які необхідні під час повторення певної теми. Завершивши роботу із завданнями конкретного розділу, учасник може зрозуміти рівень своїх знань із цієї теми й надалі приділяти їй більшу чи меншу увагу.
Опрацювання завдань за тематичними розділами є ефективним як за умов самостійної підготовки, так і під час роботи з учителем, викладачем на курсах чи репетитором на індивідуальних заняттях.